Juotavan Hyvä Etelä-Päijänne ry

”Juotavan Hyvä” ei ole pelkkä markkinointi-slogan, vaan tarkoittaa tutkitusti, että Etelä-Päijänteen vettä voi juoda sellaisenaan! Mainoslause otettiin käyttöön Hotelli Tallukan yrittäjän Mikko Kyöstilän ideasta v. 1994 ja saman vuoden aikana Tallukan johdolla alkanut Asikkalan, Padasjoen ja Sysmän kuntien sekä alueen matkailuyrittäjien voimakas yhteistyö johti siihen, että syntyi matkailuyhdistys Juotavan Hyvä Etelä-Päijänne ry.

Juotavan Hyvä Etelä-Päijänne ry toimii Asikkalan, Padasjoen ja Sysmän kuntien alueella ja on sekä näiden kuntien että niiden alueella toimivien yrittäjien matkailun edistämiseen keskittynyt yhdistys. Yhdistyksen tarkoituksena on kestävän kehityksen edistäminen puhtaan veden ja luonnon ehdoilla eteläisen Päijänteen alueella sekä matkailun ja siihen liittyvien palveluiden kehittäminen, edistäminen ja markkinointi kotimaassa ja ulkomailla. Yhdistys koordinoi Etelä-Päijänteen alueen matkailuun liittyviä palveluita ja tapahtumia ja kehittää alueen matkailu - ja retkeilypalveluita muun muassa hankkeiden kautta ja tekemällä esityksiä viranomaisille ja muille asianomaisille. Lisäksi yhdistys järjestää tiedotustoimintaa alueen matkailumarkkinoinnin edistämiseksi.
Yhdistyksen toiminnassa on mukana tällä hetkellä 43 matkailualan toimijaa, jotka edustavat kattavasti alueen matkailutarjontaa.

Lue lisää yhdistyksen Elämysten Päijänne I ja II -hankkeista.

Lue yhdistyksen toimintakertomus vuodelta 2014.

Liity matkailuyhdistyksen jäseneksi tästä.

 

Yhdistyksen hallitus 2014 -2017

Asikkala

Kalevi Gran, Hotelli Tallukka, kalevi.gran(at)tallukka.fi, hallituksen II varapuheenjohtaja
Katja Riihilahti, Iso-Naappilan Loma, iso-naappilan.loma(at)pp.phnet.fi
Ari Yrjölä, Lehmonkärki, ari.yrjola(at)lehmonkarki.fi

Padasjoki

Paula Mäkinen, Villa Takila, paula.makinen(at)forlake.fi. Hallituksen puheenjohtaja
Kalevi Porvari, Kullasmarina. kalevi.porvari(at)kullasmarina.fi
Maria Virtanen, Padasjoen kunta, maria.virtanen(at)padasjoki.fi

Sysmä

Nina Blomqvist, Starhill Stable, starhill.stable(at)phnet.fi
Taina Blomqvist, Tervalepikon Torpat, taina(at)tervalepikontorpat.fi
Raija Hänninen, Sysmän kunta, raija.hanninen(at)sysma.fi, hallituksen I varapuheenjohtaja

Yhteystiedot:

Nimi:  Juotavan Hyvä Etelä-Päijänne ry

Postiosoite:  c/o Päijänne-Leader ry, Meijeritie 1, 17200 Vääksy

Puhelin:  040-7799818

Sähköposti:  info(at)visitpaijanne.fi

Kotisivut:  www.visitpaijanne.fi